WordPress Anti-Adblock eklentilerini kullanarak ziyaretçilere reklam gösterimini arttırabilirsiniz

Blog yazmak kolay değil. Emek, zaman ve para harcıyorsunuz. Trişkadan şeyler karalasanız dahi bir maliyeti var. Öğrenmeniz gereken bir sürü şey var. Oturup kısacık bir sürede işimizi görüp çıktığımız blogların arkasında aslında büyük bir sabır var.

Bu durumda yazarların işin karşılığını almayı, en azından maliyetleri karşılamayı beklemeleri elbette çok normal. Ülkemizde bağış usulü destek çalışmıyor. Contributor tarzı sistemler yürümüyor. Kimse elini cebine atmak istemediğinden yapılan ilk şey mecburen Google AdWords gibi bir reklam ağına üye olmak oluyor. Ama Adblock gibi eklentiler bu ağları bloke ettiğinden umutlar kısa zamanda boşa çıkmaya başlıyor.

Kullanıcıların da Adblock vb. kullanmak için yeterince sebebi var tabi. Ama madalyonun öteki tarafından bakınca, eve bir hayrı olmayan misafiri ne kadar ağırlayabilirsiniz o da ayrı konu. Mesela son dönemde girdiğim birkaç sitenin Adblock Plus kullandığımdan dolayı beni kabul etmediğini gördüm. Sitelere hak vermemezlik de edemedim. Sonuçta yiyelim içelim ama bir faydamız olmasın mantığıyla ne kadar gider bilemiyorum.

Ama doğrusu bu sorunun cevabından çok merak ettiğim şey şu oldu: Adblock, Adblock Edge, Adblock Plus, Adfender, Adguard vb. reklam engelleme yazılımlarını/eklentilerini nasıl tespit eder, WordPress’te nasıl bloke ederiz.

Bu düşünceyle WordPress kütüphanesine girdim. Bulduğum güncel 10 farklı Anti-Adblock eklentisini inceledim. 5 tanesini sağlıklı şekilde çalıştırabildim ve onlarla ilgili aldığım küçük notları toparladım. Eğer WordPress kullanıyorsanız ve Adblock türevlerinin sitenizi baltaladığını düşünüyorsanız bir göz atın derim.

Anti-Reklam eklentisi dedektörü: “Ad Blocking Detector”

En beğendiğimi en başta vereyim. “Ad Blocking Detector” gerek kullanım gerekse uyarı yöntemi açısından en beğendiğim eklenti oldu. Eklentiyi aktif ettiğinizde yeni bir Widget’iniz oluyor. İstediğiniz bir X’de konumlandırıp sabit uyarı olarak gösterebiliyorsunuz.

İkinci şansınız Shortcode kullanarak uyarıyı WordPress sayfalarına yada yazılarına gömmek. İstediğiniz sayıda shortcode oluşturup türlü türlü uyarılar belirleyebilirsiniz. Bu kısayolları destekleyen popup eklentilerine dahi gömmeniz mümkün.

000065-02-01-wordpress-ad-blocking-dedector-eklentisi

Ad Blocking Detector: Adblock tespit uyarısı

Eklentinin pek tavsiye etmediğim bir kullanım şekli daha aklıma geliyor. O da bir içeriğin önemli bir kısmını gizleyerek sadece Adblock eklentisini pasif hale getirenlere göstermek. Yani bir nevi buradaki şekilde. Çünkü Ad Blocking Detector, Adblock kullananlara ayrı, kullanmayanlara ayrı içerik gösterilmesini sağlayabiliyor.

Eklenti, responsive tasarıma sahip. Gösterilen metin WordPress metin editörü kullanılarak istenildiği şekilde özelleştirilebiliyor. Elbette arka planı değiştirebilir, istediğiniz stili verebilirsiniz. Yada metni bir kenara bırakıp bir imaj kullanabilirsiniz. Birkaç javascript numarasıyla gösterim şeklini tamamen değiştirebilirsiniz.

Nazik “Disable Adblock” uyarısı eklentisi: “NoAdblock Nice Message”

Listedeki ikinci gözdem “NoAdblock Nice Message“. tarayıcının sağ alt kısmında küçük bir uyarı mesajı gösteriyor. Bu mesaj ile kullanıcı destek için ikna edilmeye çalışılıyor.

000065-03-01-wordpress-noadblock-nice-message-eklentisi

NoAdblock Nice Message: Adblock tespit uyarısı

000065-03-02-noadblock-nice-message-baslik-uyari-degistirme

NoAdblock Nice Message: Başlık ve uyarı nasıl değiştirilir?

Eklentinin malesef bir yönetim arayüzü yok. O nedenle uyarıyı değiştirmek istediğinizde kodlara müdahale etmeniz gerekiyor. Responsive bir tasarıma sahip olmadığından çok uzun metinler de telefonlarda görüntülenme sorunları oluşturabiliyor.

Adblock tespit edildi uyarısı gösterme eklentisi: “adBlock Alerter”

Verdiğim ilk iki eklenti kullanıcılara uyarı vermekten öteye gitmemişti. Size daha fazlası lazımsa, “adBlock Alerter” işinizi görebilir. Eklenti, ziyaretçiyi Adblock eklentisini pasif hale getirene kadar blogunuza sokmuyor.

000065-04-01-wordpress-adblock-alerter-eklentisi

adBlock Alerter: Adblock tespit uyarısı

000065-04-02-adblock-alerter-ayarlari

adBlock Alerter: Backend

000065-04-03-adblock-alerter-baslik-nasil-degistirilir

adBlock Alerter: Başlık nasıl değiştirilir?

“adBlock Alerter” uyarı metnini düzenleyebileceğiniz bir backend ile geliyor ama nedense uyarı başlığı değiştirilemiyor. Kodlara manuel olarak kendiniz müdahale etmelisiniz. Zira varsayılanda bulunan “Adblock Dedected!” uyarısı Türkçe yazdığınız bir blog’da pek de mantıklı değil.

Reklam engelleyen giremez: “Adblock Blocker”

Adblock Blocker, tamamen bir önceki eklenti ile aynı mantıkta çalışıyor. Bir tane de bonusu var, sayaç hizmeti. Kaç kişide Adblock vardı, kaç kişi eklentiyi uyarı üzerine açtı görülebiliyor.

000065-05-01-wordpress-adblock-blocker-eklentisi

Adblock Blocker: Adblock tespit uyarısı

000065-05-02-adblock-blocker-ayarlari

Adblock Blocker: Backend

000065-05-03-adblock-blocker-baslik-degistirme-nasil-yapilir

Adblock Blocker: Başlık nasıl değiştirilir?

Bununla birlikte eklenti, eğer uzun bir metin yazarsanız görüntülemede problem yaşıyor. Yine “*Stop* seems like you are using ad-blocker” yazan başlığı değiştirebilmek için kodlara müdahale etmeniz gerekiyor.

Responsive Anti-Adblock eklentisi: “Anti-block”

Malesef “adBlock Alerter” ve “Adblock Blocker” eklentileri responsive değil. Eğer temanız responsive tasarımsa, size de tavsiyem Anti-block olacaktır.

Eklentiyi kurulumun hemen ardından, kurulum ekranından aktifleştirirseniz “Eklenti geçerli bir tanımlama bölümüne sahip değil.” hatası veriyor. Bu durumda sayfayı kapatıp eklentiler bölümüne girmeniz ve eklentiyi aktif hale getirmeniz gerekiyor. Ardından eklenti normal şekilde çalışmaya başlıyor.

Diğer Şeyler…

Bahsettiğim 5 eklenti içinden ben en çok ilk ve son eklentiyi sevdim. İkisi de responsive tasarıma uygun. İkisinde de filtreyi pasif hale getirmeden siteyi ziyaret etme şansı var.

Kullanıcıya içeriğiniz için zorla Adblock’u devre dışı bıraktırmak ne kadar makul bilmiyorum. İkna etmeye çalışmak belki de daha iyidir. Önce SEO yapıp ardından da gelen ziyaretçiyi bloke etmek bana pek anlamlı gelmiyor. Ama bu konuda bir test yapmadım. Bazıları kayda değer miktarda kullanıcının siteden uzaklaşmak yerine filtreyi pasif hale getirdiğini söylüyor.

Kararı siz verin.

Bu yazıyı hazırlarken güncel Anti-adblock eklentilerini taradım ve sadece çalışan eklentileri anlattım. adBuddy+ v1.1.3 eklentisini sadece Google reklamları ile otomatik çalıştığı, diğer reklam networklerinde manuel müdahale gerektirdiğinden anlatmadım. Better Stop Adblock v2.1 arayüzü italyancaydı. BlockAlyzer – Adblock counter v1.2.9 ve BlockAlyzer – Stop Adblock extension v1.0 benim testimde Adblock eklentisine karşı çalışmadı.

Adblock Notify by b*web v1.2.1 özellikleriyle çok ümit veriyordu ama WordPress v4.0.1 üzerinde “unexpected output” hatası yarattı. Eklentiyi kaldırmak istediğimde hata oluştu ve Yönetici sayfasına girdiğimde boş sayfa gelmeye başladı. Eklenti klasörünü hosting panelinden kaldırsam da sonuç alamadım. Yedekten siteyi ancak kurtardım.

Sonradan baktım ki burada kurulum ile ilgili bazı uyarılar varmış. Cache sistemleriyle çalışmıyor, js dosyasının sıkıştırılmaması gerekiyormuş. Normal bir kullanıcı için sıkıntılı olacağından ve attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değmez düşüncesiyle eklentiyi listeye almadım.

Evet. 3.parti bir script kullanılmadığından ve bu konu düşünülüp önlem alındığından bütün eklentiler sorunsuz bir şekilde çalışmaya devam ediyor.

Muhtemelen eklentilerin yeni versiyonlar çıkar ve bazı şeyler değişebilir. Mesela “Adblock Blocker” uyarı başlığını değiştirmek için yeni bir yöntem sunabilir. O nedenle yazıyı yazdığım tarihteki versiyonları vereyim, sizleri yanıltmış olmayayım.

 • Ad Blocking Detector v2.2.5
 • NoAdblock Nice Message v1.2
 • adBlock Alerter v0.8.5
 • Adblock Blocker v0.0.1
 • Anti-block v1.0.5

Öte yandan bu yazı tüm reklam engelleme eklentileri ve yazılımları için geçerlidir. Kısa bir liste şu şekilde;

 • AdBlock
 • Adblock Pro
 • Adblock Plus
 • AdBlock Premium
 • Simple Adblock
 • Trueblock Plus
 • Adblock Edge,
 • Adfender
 • Adguard

7 Comments

 1. Salih 22/08/2015
  • admin 22/08/2015
 2. barış 26/09/2015
 3. Barış Can 07/01/2017
 4. WebCenneti 10/03/2017
 5. Ponpey 24/07/2017
 6. pisilog 02/11/2017

Leave a Reply