WordPress için en iyi cache eklentileri

İnternet paketlerini bilirsiniz. Limitsiz yüksek hızlı internet diye satılır, fakat biraz bakınca anlarsınız ki adil kullanım gibi abuk sabuk gizli limitler vardır. Bu pazarlama hileleri bana her zaman kullanıcıyı aldatmak gibi gelmiştir. Fakat herhalde yetkili denetleyici kurumlar benimle aynı düşünmediğinden, düzene dur diyen olmuyor.

Aynı durumun bir benzeri web hostinglerde var. 50-100 liraya sınırsız kaynak vadedip, satın aldığınızda “efendim alan sınırsız ama yükleyebileceğiniz dosya sayısı maksimum 25000 olabilir” diyen enteresan uygulamalar ile karşılaşıyorsunuz. Esasen dosya yükleme boyutlarınız da 64MB gibi başka şekilde sınırlandığından “sınırsız” kelimesi her yönüyle lafta kalıyor.

Mesela “sınırsız trafik” vaadi de, bu şekilde sunulan bir tür pazarlama hilesi. Şu anki sunucum, fiziksel kaynaklardan ötürü (ram, cpu, disk vb.) anlık maksimum 125 ziyaretçi ağırlayabileceğimi hesaplıyor. Satış esnasında bunlar masada yoktu tabi. Disk sınırları falan neyse ama, işin bu tarafı blog yazarlarını epey zorluyor.

Sebebi basit. Sitenizi yeni açsanız, 125 anlık ziyaretçi almıyor olsanız bile, Google gibi arama motoru botları, Çin merkezli saldırı botları, yüklediğiniz eklentiler vs dert sahibi olmanıza yetiyor. Bir sayfanın sunucuda dinamik olarak üretilme süresi 5-6 saniyeye kadar uzuyor.

Sorunun çözümü aslında belli; parayı verip sunucu kaynaklarını arttırmak. Fakat zaten çoğumuz blogdan para kazanmadığımızdan bu işe pek gönülü olmuyoruz. Geriye ücretsiz (fakat müthiş etkili) bir çözüm yöntemi olan “caching” sistemlerini kullanmak kalıyor.

Bu nedenle, özellikle teknik tarafı bilmeyen blog yazarlarına konuyu basitçe anlatmak ve “caching nedir, nasıl çalışır, en iyi cache eklentileri nelerdir” konularını paylaşmak istedim. Çünkü cache eklentileri buraya kadar bahsettiğim sunucu sınırlarını oldukça iyi tolore edip sunucu yanıt hızını 5-6 saniyeden birkaç milisaniyeye kadar düşürebiliyor. Bu bakımdan WordPress’in (ve özellikle shared hosting kullananların) olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

Caching nedir? Cache eklentileri ne işe yarar?

WordPress kullanan bir blog yazarısınız diyelim. Sitenizde cache eklentisi yok. Bu durumda sitenize bir okuyucu geldiğinde, WordPress gerekli php kodlarını çalıştıracak, arka planda birçok SQL sorgusu çekecek ve bir statik sayfa oluşturup ziyaretçiye HTML olarak gönderecektir. Bu zaten bir zaman alacaktır. Fakat işi sıkıntılı hale getiren bu işlemin her bir ziyaretçi için ayrı ayrı, tekrar tekrar yapılması olacaktır.

Bu tür çalışma canlı veri kullanmak isteyen bazı sistemlerde tercih edilebilir fakat doğası itibariyle blog sistemlerinde gereksizdir. Çünkü “%100 aynı” olan HTML çıktısı için işlem her ziyarette tekrarlanacak, sunucu kaynakları gereksiz yere tüketilecek, ziyaretçi sayısı arttıkça, sunucunuz artık hızlı yanıt verememeye başlayacak ve sayfaların oluşturulma hızları gittikçe düşecektir. Eğer anlık kullanıcı sayısı çok yükselirse, kiraladığınız sunucu kaynaklarının işlem gücü, ziyaretçi sayısını kaldıramayacak, gelen ziyaretçiler yazılarınız yerine hata mesajlarıyla karşılaşacaktır.

0001230102

Fakat, cache eklentileri kullanırsanız;

Blogunuz ilk ziyaret edildiğinde, HTML kodları normal şekilde oluşturulacak, fakat kodlar silinmeyecek, saklanacaktır. Aynı sayfaya belirli bir zaman dilimi içinde (mesela 2 saat) bir başka ziyaretçi girdiğinde hiçbir PHP, SQL işlemi yapılmadan direkt hazır olan HTML kodları gönderilecektir. Böylece sunucunuzun işlemcisine, hafızasına neredeyse hiçbir yük binmeyecek, siteniz daha hızlı ve yanıt verebilir hale gelecektir.

0001230103-wordpress-cache-caching-sistemi

Caching dediğimiz olay kısaca budur. WordPress kullanıcılarının bu özelliğe ulaşabilmesi için eklentiler kullanması gerekir. Bazı eklentiler, gzip sıkıştırma, minification, tarayıcı caching gibi özellikler ile kapasitelerini arttırır. Cache kullanımını, ziyaretçi tarafına da taşır. Dolayısıyla, sunucu üzerindeki yük gittikçe daha fazla azalır.

WordPress cache eklentileri hızlı çalışıyor. Sunucunuza ekstra yük getirmiyor. Ürettikleri HTML sayfaları genellikle “wp-content/cache” klasöründe saklanıyor. Diskinizde biraz fazladan HTML dosyası depolanıyor ama onun dışında hemen hemen hiçbir zararı, yan etkisi olmuyor.

WordPress için en iyi “cache eklentileri” listesi

Konunun teorik tarafı kısaca böyleydi. İsterseniz pratikte kullanabileceğiniz en iyi cache eklentilerinin listesine bakarak devam edelim.

WP Super Cache

WP Super Cache, en çok kullanılan WordPress cache eklentisi. 1 milyonun üzerinde sitede aktif olarak kullanılıyor. Sebebi herhalde kullanımın kolay, mazisinin uzun olması. Tek adımda kullanıma alabiliyorsunuz. Öte yandan isterseniz daha gelişmiş ayarlara da ulaşabiliyorsunuz.

İsteğe bağlı olmakla birlikte, az sonra sayacağım eklentilerin performansını yakalayabilmek için bir-iki ayarı muhakkak değiştirmeniz gerekiyor. Yoksa varsayılanda mod-rewrite kullanmadığından diğerlerinden biraz yavaş kalıyor.

W3 Total Cache (W3TC)

W3 Total Cache (W3TC), en fazla kullanıcıya sahip 2. cache eklentisi. 900.000’in üzerinde sitede kullanılıyor. Fakat kullanım kolaylığı kelimesi yanından geçmiyor. Tamamen karışık bir arayüz, onlarca ayar sizi bekliyor. İnce ayarlar yapılabildiğinden bazı kullanıcılar seviyor.

ZenCache (Quick Cache)

ZenCache, kolay kullanımıyla bilinen QuickCache eklentisinin yeni versiyonu. Her iki ürünün toplam 100.000’in üzerinde kullanıcısı var. Kullanımı WP Super Cache’den bile daha basit. Pek fazla ayarı bulunmuyor. (Zaten gerek te yok, hiçbir ayarı değiştirmeden sadece özelliği aktif ettiğinizde mükemmel derecede iyi çalışıyor.)

ZenCache Pro sürümü alırsanız, fazladan yeni özelliklere ve ayarlara kavuşuyorsunuz. Bununla birlikte çoğu kişi için ücretsiz versiyonu yeterli. Premium sürüm 39$/3yıl hesabıyla satılıyor. Makul seviyede diyebilirim. Mesela biraz sonra anlatacağım WP Rocket, aynı fiyata 1 yıllık kullanım sunuyor.

Eklentinin kolaylık dışında en göze çarpan tarafı, müthiş açıklama metinleri. Her özelliğin altında herkesin kolayca anlayabileceği basitlikte özellikler tarif ediliyor. Böylece ne hata yapıp işleri bozuyorsunuz ne de internette ZenCache nasıl kullanılır? diye araştırma ihtiyacı hissediyorsunuz.

Hyper Cache

Hyper Cache, en popüler 4. caching eklentisi. Kurduktan sonra, wp-config dosyasında küçük bir değişiklik yapmanız isteniyor. Ardından eklenti tam otomatik çalışıyor. Uzun bir bypass listesi var. Yani birçok kritere göre sayfaları cache prosedüründen hariç tutabiliyorsunuz.

WP Fastest Cache

WP Fastest Cache için en taze caching eklentisi diyebiliriz. Son dönemde çok iyi bir çıkış yakaladı. İndirme sayısı 450.000’i aştı. Aktif kullanıcı sayısı ise 50.000 civarı.

Arayüzü güzel tasarlanmış. Kullanım daha kolay olamazdı. Emre Vona tarafından geliştiriliyor ve r10 forumunda Türkçe destek veriliyor. Eklentinin pro sürümü de var. Satın aldığınızda daha iyi minification, cache istatistikleri, imaj optimizasyonu gibi özellikler geliyor.

WP Rocket

WP Rocket, pek bilinmeyen (çünkü ücretsiz versiyonu bulunmayan) yeni bir caching eklentisi. Son dönemde hakkında birçok olumlu inceleme okudum ve hiçbiri reklam maksatlı değildi. 18.213 ücretli kullanıcısı var. Bu oldukça büyük bir başarı. Mesela bildiğim kadarıyla en çok satılan WP eklentisi Visual Composer ve 60.283 kullanıcıya sahip. WP Fastest Cache ise şu ana kadar 572 satış yapmış. Karşılaştırmayı siz yapın.

Eklenti WordPress performansını arttıracak her türlü tekniği kullanıyor. Ücret 39$/yıl olarak belirlenmiş. Javascript birleştirme ve sıkıştırma özelliği dışında bence oldukça iyi çalışıyor.

WordPress için en iyi cache eklentisi hangisi?

Tavsiye arayanlara önerim, bahsettiğim eklentileri kendinizin denemesi ve en iyiyi kendinizin bulmasıdır. Zira listede objektif olarak “en iyi” diyebileceğimiz bir eklenti yok. Hemen hepsi caching anlamında güzel çalışıyor. Gerisi ekstra özelliklere, kullanım kolaylığına ve kişisel zevklere kalıyor.

Ekstra özellik dediğimiz genellikle minification, gzip sıkıştırma, browser caching, preloading, hariç tutma kuralları. Minification yani html, javascript, css sıkıştırma işlemini başka eklentilerle de (Örnek: Autoptimize, 2kb Performance) yapabiliyorsunuz. Gzip sıkıştırma ve browser caching için .htaccess sayfanıza küçük bir kod dizesi ekleyebiliyorsunuz. Preloading ve hariç tutma yetenekleri ise tercih sebebi olabilir.

Ben kendi adıma, bu iş için karışık ayarlar yapmak yada uzun yardım belgelerini okumak istemiyorum. Bu nedenle W3TC kullanmıyorum. WP Super Cache eklentisinin arayüzünden ve ayarlarından hoşlanmıyorum. Ayrıca kaldırıldığında .htaccess’e eklediği kodları temizlemiyor. Bu tür kalıntılar bırakan eklentiler hoşuma gitmiyor.

Tüm ekstra özelliklere de baktığımızda ücretsiz olarak kullanabileceğiniz en teşkilatlı eklenti Wp Fastest Cache olarak görünüyor. Fakat iş para ödemeye geldiğinde “şimdilik” ZenCache ve WP-Rocket bana daha cazip geliyor. WP-Rocket, ZenCache’nin 3 katı fiyata satıldığından nihayetinde ZenCache benim premium’da tercihim oluyor.

4 Comments

  1. Mustafa January 28, 2016
    • admin January 28, 2016
  2. İmsan Metal October 3, 2017
  3. Bilge Adam November 30, 2017

Leave a Reply