WordPress ve Google Analytics

Blog yazarıysanız bilirsiniz, yazdığınız şeylerin karşılığını bulması önemlidir. Okunuyor musunuz yoksa boşa mı kürek çekiyorsunuz öğrenmeniz gerekir. Yoksa kendin çal kendin oyna, yazıp çizmenizin pek manası yoktur.

Bu yüzden Bilenler Kabilesi’ni ilk kurduğumda ziyaretçi sayısını takip etmek istemiştim. Birçok sayaç eklentisini incelemiş en çok WP Statistics‘i beğenmiştim. Uzun süre kullandım ve aslında memnun kaldım.

Fakat eklenti iyi de olsa, kabul etmek lazım ki bu işin tepe noktasında Google Analytics oturuyor. Nitekim ben de hem yükü kendi sunucumdan atmak hemde tarafsız bir ölçüm aracı kullanmak için sonradan Google Analytics kullanmaya başladım.

Hazır Google Analytics kullanmaya geçmişken, servisi kullanmak isteyen ama ne olduğu hakkında pek de bilgi sahibi olmayanlar için bu hizmetin nasıl kullanılacağını kısaca anlattım. Eğer konuyla ilgileniyorsanız, faydalı olur düşüncesindeyim.

WordPress’e Google Analytics nasıl eklenir?

000073-02-01-google-analytics-web-site

Google Analytics sayfasına girin. Eğer Google kullanıcısıysanız "Oturum açın" linkine tıklayın. Değilseniz, "Bir hesap oluşturun" butonuna tıklayın.

Google hesabı birkaç adımda alınabilen kolay bir işlem olduğundan (ve neredeyse herkesin Google hesabı olduğundan) detaylarını anlatmıyorum, "Oturum açın" linkine tıklayarak devam ediyorum.

000073-02-02

E-mail ve parolanızı girerek oturum açın.

000073-02-03

"Kaydolun" butonuna tıklayın.

000073-02-04-google-analytics-hesap-olusturma

Sayfadaki web sitesi adınız, URL adresiniz gibi basit bilgileri verin ve "İzleme Kimliği edinin" butonuna tıklayın.

(Sayfanın altındaki bilgi paylaşımı kutularını işaretlemek zorunda değilsiniz)

000073-02-05

Google Analytics hizmet şartlarını gösterecek. "Kabul Ediyorum" butonuna tıklayın.

000073-02-06-google-analytics-izleme-kodu

Sayfa yönlendirilecek ve açılan sayfada izleme kodunuz gösterilecek. Artık kodu WordPress'e ekleyebilirsiniz.

000073-02-07-wordpress-tema-ayarlarindan-google-analytics-ekleme

WordPress'e kodu eklemek için farklı yöntemler kullanılabilir. Mesela çoğu tema Google Analytics kodlarını yapıştırmanız için özel bir metin kutusu sunar. Eğer bu seçenek yoksa, "Header Code" yada "Footer Code" kutularına kodlar eklenebilir.

Eğer temanızda bu tarz bir kullanım yoksa Insert Headers and Footers benzeri bir eklenti kullanabilirsiniz. Yada kodları functions.php dosyasına ekleyebilirsiniz.

Ben eklenti kullanmaktansa, kod değişikliği yapmayı tavsiye ederim. O şekilde devam edelim.

000073-02-08

Tema editörünü açalım.

000073-02-09-fuctions-php-dosyasina-google-analytics-kodlarini-ekleme

Sağ bölümden "Tema İşlevleri" linkine tıklayalım. Google'ın verdiği izleme kodunu buradaki kod bölümünde belirtilen yere yapıştırıp kodları sayfanın en altına ekleyelim. İşlem tamam...

000073-02-10-wordpress-eklentisi-ile-google-analytics-ekleme

Bazı kullanıcılar bu tür kod işlemleriyle uğraşmak istemez, daha kolay bir yöntem arar. Eğer onlardansanız, yüzlerce farklı Google Analytics eklentisinden birini kullanabilirsiniz.

Bu eklentilerin çoğu hem izleme için gerekli kodları sayfanıza otomatik olarak ekler, hem de sitenizdeki ziyaretçi trafiğini WordPress üzerinde görüntülemenizi sağlar. Böylece ziyaretçi durumunu merak ettiğinizde Google Analytics sitesini ziyaret etmek zorunda kalmazsınız.

000073-02-11-google-analytics-raporlama-ekrani

Eğer plugin kullanmazsanız, Google Analytics sitesindeki Raporlama bölümünde ziyaretçi raporlarını bulabilirsiniz.

Bu raporların oluşması kodunuzu web sitesine ekledikten sonraki 24 saat içinde olacaktır. O nedenle hemen bir faaliyet görmezseniz şaşırmayın derim.

Leave a Reply