WordPress içe-dışa aktar özellikleri ile blog içeriğinizi taşıyabilirsiniz.

Bildiğiniz gibi piyasadaki tek bloglama sistemi WordPress değil. Düşüncelerimizi internete aktarabilmek için Blogger, Tumblr gibi alternatif servisleri de kullanabiliyoruz. Hatta kullanması daha pratik olduğundan bazı kullanıcıların ilk tercihi bu yönde oluyor. Fakat sonradan daha esnek bir çözüm olan WordPress’e geçmek istendiğinde, mevcut gönderileri, yazıları kaybetmemek için pratik bir taşınma yöntemi bulmak gerekiyor.

Bu konudaki resmi çözüm WordPress içe aktar (import) özelliği. Sayesinde alternatif CMS sistemlerinden WordPress’e taşınması pek problem olmuyor. Yine bu işin karşılığı olan dışa aktar (export) adlı bir başka özellik daha var. Ürettiğiniz içerikleri yedeklemeye ve yazılarınızı bir siteden bir diğerine aktarmaya yarıyor.

Özellik sadece farklı CMS sistemlerinden WordPress’e gelenler için değil, aynı zamanda mevcut WordPress kullanıcılarının da tercih edebileceği bazı avantajlara sahip. Çünkü WP’den WP’e içerik aktarımı da yapabiliyor. Mesela A ve B adında 2 blog sahibisiniz, A blogundaki tüm yazıları B’ye taşıyıp A’yı kapatmak istiyorsunuz. Bu işlemi pratik olarak WP import/export özelliği ile halledebiliyorsunuz.

Bu yazıda tam da bu örnek üzerinden içe/dışa aktarma özelliklerini detaylıca anlatacağım. WordPress kullanıcıysanız, bu özellik hakkında bilginiz yoksa, pratik kullanımını birkaç saniye daha ayırıp öğrenmenizi tavsiye ederim…

WordPress içe aktar, dışa aktar özelliği nasıl kullanılır?

0001200201-wordpress-disa-aktar

Bir WordPress blogunda yarattığımız tüm içeriği dışa aktarmak için, "Dışa Aktar" menüsünü açıyoruz.

0001200202-wordpress-export

"Aktarım Dosyasını İndir" butonuna tıklıyoruz.

0001200203

WordPress eXtented XSS yada WXR dediğimiz XML dosyası türündeki yedek dosyamız indiriliyor.

0001200204

Dosyanın içinde yazılar, sayfalar, kategoriler, etiketler, yorumlar yani bizzat bizim oluşturduğumuz içerikler var. Fakat yüklediğimiz eklentiler, temalar yok. Yüklediğimiz fotoğraflara ise referans veriliyor. Import esnasında fotoğraflar orjinal sunucudan indirilip, medya kütüphanesine aynen ekleniyor.

0001200205-wordpress-ice-aktar

Tüm verileri, bir başka WordPress kurulumuna aktarmak için, aktarımın yapılacağı siteye geçip, "İçe Aktar" menüsüne giriyoruz.

0001200206-wordpress-import

WordPress öğesini seçiyoruz.

0001200207-wordpress-importer-eklentisi

WordPress Importer eklentisi kurulmak üzere karşımıza geliyor. "Şimdi Kur" butonuna tıklıyoruz.

0001200208

"Eklentiyi etkinleştir ve aktarıcıyı çalıştır" butonuna tıklıyoruz.

0001200209

"WordPress'ten içe aktar" ekranı karşımıza geliyor. Gözat butonuna tıklayarak...

0001200210

... indirdiğimiz yedek (WXR) dosyasını seçiyoruz.

0001200211

"Dosya yükle ve içe aktar" butonuna tıklıyoruz.

0001200212

Dosya sunucuya yükleniyor. WXR belgesinde tanımlanmış kullanıcılar listeleniyor.

Burada listelenen kullanıcı adlarını, ya aktarımı yaptığımız WP üzerinde yeniden oluşturacağız, ya yeni bir kullanıcı adı belirleyeceğiz ve yazıları ona atfedeceğiz yada mevcut kullanıcılardan birine aktaracağız.

0001200213

Ben demo için "yeni_kullanici" adında bir kullanıcı oluşturup ona atfediyorum. (Yani diğer WP üzerindeki Admin kullanıcısının yarattığı tüm içerik, bundan sonra yeni sitede "yeni_kullanici" olarak görülecek.)

Dosya eklerini (medya dosyalarını) orjinal sunucudan kopyalamak için gerekli seçeneği işaretleyerek "Onayla" butonuna tıklıyorum.

0001200214

Aktarım içerik boyutuna göre bir süre devam ediyor ve tamamlanıyor. Bu esnada zaten sizde de aynen olan yazılar, fotoğraflar aktarım esnasında tekrar import edilmiyor.

(Mesela tamamen silmediyseniz "Merhaba Dünya" gönderisi ile "Örnek Sayfa" sayfası her WP'de vardır, bunlar aktarılmaz. Eğer aynı dosyayı birden fazla kez import ederseniz, tüm yazılar aktarılmış olduğundan hepsi "zaten var" uyarısı verecektir. Bu nedenle aktarım esnasında hata alırsanız, aktarım yarım kalırsa tereddüte gerek yok. İşlemi tekrarlayabilirsiniz. Aktarılmamış olanlar aktarılacak, zaten aktarılmış olanlar "zaten var" uyarısı gösterilerek tekrar aktarılmayacaktır.)

0001200215

Son olarak "kullanıcılar->düzenle" menüsünden "yeni_kullanici" için bir parola/mail adresi belirliyoruz...

0001200216-wordpress-seach-regex-eklentisi

... ve search regex gibi bir bul&değiştir eklentisi ile, "post content" içindeki eski domain adını yeni domain adı ile değiştiriyoruz.

(www ile ve www olmadan 2 kez işlemi tekrarlamanızı öneririm. SSL kullanıyorsanız, http/https konusuna dikkat etmelisiniz.)

WordPress import, export özelliği üzerine sorular ve cevaplar…

WordPress içe aktar, dışa aktar özellikleri daha çok verilerinizi taşımak için geliştirilmiş. A sitesinden B sitesine, yada A CMS sisteminden B CMS sistemine gibi… Zorlarsanız, WordPress yedekleme amacıyla da kullanabilirsiniz ama doğasına biraz ters. Ben tavsiye etmiyorum.

WordPress dışa aktarma ile export edilen verileriniz, sadece bizzat sizin oluşturduğunuz içeriklerdir. Yani yazılar, sayfalar, etiketler, kategoriler, yorumlar, medya kütüphanesi.

Temalar, eklentiler ve bu ikisine dair yaptığınız ayarlar dışa aktarılmaz. Zaten kullanım amacı düşünüldüğünde, buna gerek olmadığı ortaya çıkıyor.

Özellikle diğer CMS sistemlerinden WordPress’e geçmek isteyenler için WordPress eklenti kütüphanesinde daha birçok alternatif var. Mesela CMS2CMS WordPress Migration eklentilerini kullanabilirsiniz. Neredeyse bütün CMS sistemlerinden WordPress’e geçiş için birden fazla alternatif bulabilirsiniz.

Evet. En sık rastlananı, imaj dosyalarının import edilmesi esnasında yaşanan problemler.

Sunucunuz, php işlemlerinin yürütülmesi için belirli bir süre tayin ettiğinden, o süre içinde import tamamlanmalı. Süre genellikle yazılarınızı import etmeye yetiyor fakat uzak sunucudan indirilecek imaj dosyası sayısı ve boyutu fazla ise, işlem yarım kalıyor. Sonuçta hata uyarısı alıyorsunuz.

Bu durumda ya dosyayı tekrar tekrar import ederek işlemi tamamlamaya çalışmalı, ya da WXR dosyasını XML prensiplerine uygun şekilde küçük küçük bölerek yükleme yapmalısınız. Import için bu tür sorunlar yaratmayan ve WXR dosyalarını destekleyen Attachment Importer yada WP Advanced Importer Plugin eklentilerini de kullanabilirsiniz. Bu iki eklenti de ajax ile çalıştığından aktarım esnasında sorun yaşanmıyor. Fakat onlar da kendi sorunlarına sahip. Eğer eklediyseniz imajların Alt ve Description metinleri aktarım esnasında medya kütüphanesine işlenmiyor.

(Sırasıyla eklentilerin v0.6.0/v2.04 sürümleri için geçerlidir, gelecek sürümlerde sorunlar düzeltilebilir!)

Leave a Reply