WordPress için en iyi “ilgili yazılar” eklentileri!

İnternette gezinirken “ilgili yazılar”, “benzer gönderiler” gibi tavsiye bölümlerini muhakkak görmüşsünüzdür. Genellikle blog yazılarının sonuna eklenir. Amacı ziyaretçileri sitede daha uzun süre tutabilmek, hemen çıkma oranını düşürmektir. %23 civarı bir fayda sağladığı söylenir. Bundan mahrum olmamak, biraz da profesyonel bir hava yaratmak için, hemen her blog sitesine eklenir.

Ben de aynı amaçla, WordPress’e birkaç gün önce eklemiştim. Uygun eklentiyi arama&bulma süreci pek kısa sürmediğinden, diğer blog yazarlarına vakit kazandırmak için kısa bir yazı hazırlayayım dedim. Lafı fazla uzatmadan, 25 eklentiyi deneyerek tespit ettiğim en iyi 4 eklentiyi söyleyeyim…

Yet Another Related Posts Plugin (YARPP)

0001080102-yet-another-related-posts-plugin-yarpp

WordPress için en çok tercih edilen, en popüler ilişkili yazılar eklentisi YARPP. Bunun sebebi, Google gibi çalışan ilk eklenti olması. Yazılarınızı analiz ediyor, en yakın içeriğe sahip yazıları bularak otomatik olarak ilişkilendiriyor. Böylece ilgili yazılar “gerçekten” ilgili oluyor.

Eklenti algoritma özelleştirme ayarlarına, benzer yazıları küçük resim/liste şeklinde görüntüleyebilme imkanına ve sidebar’da kullanabileceğiniz ilişkili yazılar widgeti (bileşeni) ‘ne sahip. İstenirse bazı ekstra avantajlar sunan YAPP Pro versiyonu da bulunuyor.

Contextual Related Posts

0001080103-contextual-related-posts

Contextual Related Posts, içerik taramasıyla ilişkilendirme yapan daha genç bir eklenti. YARPP’dan farklı olarak kullanıcıların belirlediği kategori ve etiket (tags) girdilerini değerlendirmeye katmıyor. Benzer yazıları bulabilmek için tamamen kendi analiz sonuçlarına güveniyor.

Eklentiyi widget olarak sidebar’a eklemek mümkün. Hatta istenirse sadece sayfanın altında değil, shortcode yardımıyla sayfanın istenilen yerinde kullanılabiliyor. Fakat ayarlar ekranı birazcık karışık ve acemi kullanıcılara göre değil. Ayrıca ilişkili yazılar listesinde thumbnail (küçük resim) kullanacak kullanıcıların düzgün bir görüntü elde edebilmek için CSS müdahalesi yapması gerekiyor.

Yuzo ̵ ̵ ̵ Related Posts

0001080104-yuzo-related-posts

Yuzo ̵ ̵ ̵ Related Posts, bahsettiğim 2 eklentiden daha basit (ama daha hızlı) çalışan bir algoritmaya sahip. Eklenti, sadece oluşturduğunuz kategori ve girdiğiniz etiketleri esas alıyor. İçerik analizi ile ilgilenmiyor. Aynı kategoriye, aynı etikete sahip yazılar ilişkilendirilerek benzer yazı olarak gösteriliyor.

Bu eklenti kullanıcı bağımlı olduğundan, yazıların doğru konumlandırılması sizin elinizde. Etiketleri oluştururken, dikkatli davrandıysanız başarılı sonuçlar alıyorsunuz. Fakat kendinize göre düzgün bir etiketleme sistemi oturtamadıysanız başarı düşüyor, ilişkili yazılar, rasgele yazılar’a dönüşüyor.

Manual Related Posts

0001080105-manual-related-post

Tabi algoritmalar herkese göre değil. Bazen kullanıcılar yazılar arası ilişkileri kendi kurmak istiyor. Manual Related Posts‘un vaadi de bu. Eklenti, gönderileri yazdığınız sayfaya arama kutusu ekleyerek, ilişkilendirmeyi istediğiniz sayfaları bizzat sizin seçmenizi sağlıyor. İşlem tamamlandığında, benzer yazılar kullanıcılara liste yada küçük resim halinde sayfa altında gösteriliyor.

One Response

  1. kadir January 1, 2018

Leave a Reply