WordPress’e Format: Verilerinizi kaybetmeden, Blog altyapınızı yenileyin!

Blog’un yönetici paneli son zamanlarda düzgün çalışmıyor. Bazı eklenti ayarlarını kaydedememeye başladım. İlginçtir, YARPP yükleyip ayarlarını değiştirdiğimde “ayarlar kaydedildi” uyarısı yerine 404 hatası alıyorum. Benzer benzer küçüklü büyüklü sorunlar problemlerle karşılaşıyorum.

Bu nedenle WordPress’i yenilemeye karar verdim. Fakat bu iş, pek kolay değil. Öyle işi sizin yerinize yapan sihirli bir eklenti bulunmuyor. Doğru düzgün bir yöntem geliştirene kadar epey vakit kaybettim. Diğer blog yazarları da aynı vakti kaybetmesin diye, pratik bir kılavuz hazırlayayım dedim.

WordPress yenileme için özetle adımlar şöyle;

1. WordPress Dışa Aktar özelliğini kullanarak, oluşturduğumuz tüm içerikleri XML dosyası olarak indiriyoruz. İndirilen dosyada sadece yazılar, sayfalar, kategoriler, etiketler ve medya kütüphanesi bulunuyor. Aslında bunlar da tam olarak kaybetmek istemediğimiz kıymetli verilerimizi oluşturuyor.
2. Sunucumuz üzerindeki tüm WP dosyalarını “arsiv” klasörü içine taşıyoruz. Bir nevi dosyaları hem işlemden önce yedeklemiş, hem de imaj dosyalarını import etmek üzere kenara ayırmış oluyoruz.
3. Yeni bir veritabanı oluşturuyoruz. Kurulum dosyalarını WordPress’ten indirerek WordPress’i sıfırdan tekrar kuruyoruz.
4. Kurduğumuz WordPress’e XML dosyasını import ediyoruz. Böylece bir anlamda format atmış, fakat önemli hiçbir verimizi de kaybetmemiş oluyoruz. Tabi tema, eklenti, functions.php dosyasında yaptığımız değişiklikler vb. herşey gidiyor. Bu iyi birşey çünkü sorunlardan kurtuluyoruz. Gerekli olduğunu düşündüğümüz her değişikliği sıfırdan tekrar yapıyoruz.

Şimdi adımları resimli olarak detaylı bir şekilde tarif edeyim. Siz WordPress yenileme yapmak istiyorsanız, adım adım takip edin yeter.

WordPress yenileme nasıl yapılır?

0001210201-wordpress-disa-aktar

"Dışa Aktar" menüsüne girin.

0001210202

"Aktarım Dosyasını İndir" butonuna tıklayın.

0001210203

XML dosyası türündeki yedek dosyasını indirin.

0001210204

İndirdiğiniz dosyayı Notepad++ gibi bir text editörü ile açın.

0001210205

Ctrl+H tuşları ile Bul&Değiştir ekranını açın.

"attachment_url>http://sitenizin-adi.com/" ile,
"attachment_url>http://sitenizin-adi.com/arsiv/" metnini,
"attachment_url>http://www.sitenizin-adi.com/" ile,
"attachment_url>http://www.sitenizin-adi.com/arsiv/" metnini değiştirin.

0001210206

Filezilla vb bir FTP yazılımı ile sunucunuza bağlanın. WP kurulumunun olduğu ana dizinde yeni bir klasör oluşturun.

0001210207

Klasörün adını "arsiv" seçin.

0001210208

"arsiv" klasörü dışındaki tüm klasörleri ve dosyaları seçip, arsiv klasörü içine sürükle-bırak ile taşıyın.

0001210209

Sunucunuz üzerinde fotoğraftaki gibi sadece arsiv klasörü kalsın.

0001210210-wordpress-kurma

Gerekli kurulum dosyalarını sunucunuz üzerine yükleyerek, sıfırdan yeni bir WordPress kurun. Kurulumda kullandığınız veritabanı yeni olsun. Eski veritabanınızı kullanmayın.

0001210211-wordpress-ice-aktar

Tüm verileri, taze kurulmuş WordPress'e aktarmak için, "İçe Aktar" menüsüne girin.

0001210212

"WordPress" linkine tıklayın.

0001210213-wordpress-importer

WordPress Importer eklentisi kurulmak üzere karşınıza gelecek. "Şimdi Kur" butonuna tıklayın.

0001210214

"Eklentiyi etkinleştir ve aktarıcıyı çalıştır" butonuna tıklayın.

0001210215

"WordPress'ten içe aktar" ekranı karşınıza gelecek. Gözat butonuna tıklayarak...

0001210216

... indirdiğiniz yedek (WXR) dosyasını seçin.

0001210217

"Dosya yükle ve içe aktar" butonuna tıklayın.

0001210218

Dosya sunucuya yüklenecek. WXR belgesinde tanımlanmış kullanıcılar listelenecek. Hiç dokunmayın.

Dosya eklerini (medya dosyalarını) orjinal sunucudan kopyalamak için gerekli seçeneği işaretleyerek "Onayla" butonuna tıklayın.

0001210219

Aktarım içerik boyutuna göre bir süre devam edecek ve tamamlanacak.

0001210220

Ardından birden fazla kullanıcı varsa, kullanıcılar ekranına girip, kullanıcıların rollerini ve şifrelerini güncellemeniz gerekecek.

0001210221

Son olarak sitenizi test edin. Sorun yoksa, sunucunuzdaki arsiv klasörünü ve eski veritabanınızı sunucudan silebilirsiniz.

Bir sorun olursa, arsiv klasörü dısındaki dosyaları ve klasörleri silerek, arsiv klasörünün içindekileri dışarı taşıyın. Böylece eski siteden hemen devam edebilirsiniz. Yada buraya kadar yaptığınız işlemi tekrarlayabilirsiniz.

WordPress sıfırlama notları…

Gördüğünüz gibi işin pratiği bu şekilde. Aslında kolay fakat uygulamada birkaç noktaya daha dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü işler her zaman böyle kaymak gibi gitmiyor. Bunları da ayrıca anlatayım;

1. WordPress yenileme zaman alan bir iş. Web siteniz siz bunlarla uğraşırken ulaşılmaz olacak. Sıkıntılı bir durum. O nedenle işlemleri mümkün olduğunca hızlı halletmeye çalışmalısınız. Mümkünse bu işlemi localhost’ta yapın. Ardından WordPress yedekleme konusunda anlattığım All-in-one WP Migration eklentisini kullanarak canlı sistemi yedek dosyasından güncelleyin. Böylece canlı sistem daha az kapalı kalır. Ayrıca sorun olursa localhost’ta halletmesi daha kolay olur.

2. Çok büyük bloglarda yada çok fazla fotoğraf bulunan bloglarda, import işlemi tamamlanamayabilir. Bu durumda hata sayfası ile karşılaşırsınız. Sebebi WordPress Importer ‘ın ajax kullanmaması ve sunucunuzun belirlediği maksimum PHP çalıştırma zamanını aşması. Ajax kullanan WP Advanced Importer Plugin eklentisini tercih edebilirsiniz. Fakat onun da kendi problemleri var.

Şimdilik ideal çözüm bence WXR dosyasını XML prensiplerine uygun şekilde küçük küçük bölerek yüklemek. Biraz zahmetli oluyor ama sonrası sorunsuz devam ediyor. Ben bu şekilde Bilenler Kabilesi’ni rahatça yeniledim. Alternatif olarak aynı dosyayı tekrar tekrar import etmeyi denemenizi tavsiye edebilirim.

WordPress Importer, aynı yazıları (sayfaları, imajları, vb.) birden fazla kez import etmez. Her yeni import denemesinde, daha önce başarı ile içe aktarılmış olan yazılar “zaten var” uyarısı verilerek atlanır. İçe aktarılmamış yazılarsa, içe aktarılmaya çalışılır. Bu nedenle işlemi tekrarlamanızın bir mahsuru yoktur. Fakat biraz peygamber sabrı gerektirir.

One Response

  1. Uğur Sinan Sağıroğlu February 3, 2019

Leave a Reply