WordPress’te tema değişikliği sonrası içerikteki resimlerde ortaya çıkan boyut uyumsuzluğu problemi ve çözümü

WordPress’te tema değiştirmek kolay, esas mesele temayı değiştirdikten sonra ortaya çıkan sorunlarla uğraşmak. Mesela yaşayabileceğiniz olası sorunlardan biri, tema genişliğinin değişmesinden dolayı içerikteki resimlerde ortaya çıkan boyut uyumsuzluğu problemi. Bu yazıda amacım çözümü anlatmak ama önce problemi ve neden kaynaklandığını biraz daha açayım;

Diyelim ki mevcut temanızın içerik alanı 600px genişliğinde. Yazı hazırladınız, 1024x768px çözünürlüğündeki bir fotoğrafı yazıya eklemek üzere upload ettiniz. Sonra WordPress’in oluşturduğu farklı çözünürlüklerdeki kopyalardan (thumbnail, küçük resim) temanızın genişliğine uygun olanını (600x450px) yazıya eklediniz. Fotoğraf ideal şekilde görüntülecektir.

164-2-1-wordpress-ortam-ekle

Fakat ne zaman ki içerik alanı 800px genişliğe sahip bir temaya geçersiniz, işte o zaman eklediğiniz resim içeriğe küçük gelir, kenarlarında 200px’lik istenmeyen boşluk oluşur. “içerik resimlerinde yaşanan boyut uyumsuzluğu problemi” dediğim şey de budur.

Çözüm: tüm resimleri topluca farklı boyuttaki (çözünürlükteki) kopyası ile değiştirmek

Çözüme gelirsek… 600px boyutundaki resimleri silmek ve yerine aynı resmin 800px boyutunda olanını eklemek aklınıza gelmiştir. Yapılması gereken de o fakat değişikliği elle tek tek yapmak çok meşakkatli. İşi sorun haline getiren, yazıya vesile olan bölüm de burası oluyor.

Benim tavsiyem tamamen anlattığım problemi çözmek üzere tasarlanmış Replace Content Image Size eklentisini kullanmanız. Bahsettiğim örnek üzerinden, nasıl yardımcı olduğunu da gösterivereyim;

164-3-1-wordpress-replace-content-image-size-eklentisi-1

Eklentiye değiştirmek istediğiniz çözünürlüğü (yada çözünürlük aralığını) giriyorsunuz. İkinci bölüme yerine koymak istediğiniz kopyanın (thumbnail, küçük resim) WordPress adını giriyorsunuz. Alttaki butona tıklıyorsunuz.

164-3-2-wordpress-replace-content-image-size-eklentisi-2

Eklenti içeriğinizi tarıyor, belirttiğiniz çözünürlükteki resimleri bulup, yerine koyacağı resmin HTML kodlarını oluşturuyor.

164-3-5-wordpress-simple-image-sizes-eklentisi

Bu arada, resmin WordPress adını bilmiyorsanız, Simple Image Sizes eklentisiyle öğrenebilir, hatta istediğiniz thumbnail (küçük resim) boyutunu oluşturup Replace Content Image Size ile kullanabilirsiniz.

One Response

  1. Ayşe 08/10/2017

Leave a Reply