Yıldız veya nokta karakterleri ile gizlenen şifreler nasıl öğrenilir?

Şifrelerim için hep şifre yöneticisi kullanırım ama bazen dikkatsiz davranıyorum. Kısa süre önce bir VPN yazılımının şifresini unutmuştum. Şifre yöneticisine de eklemediğimden küçük bir kriz çıktı. Neyse ki şifreyi VPN yazılımında “beni hatırla” diyerek kaydetmişim. Şifre VPN yazılımının login ekranında asterisk ile gizli de olsa gösteriliyordu.

Bildiğiniz gibi şifre alanlarına girdiğimiz karakterler bu tür özel bir gösterimle temsil edilir. Nokta yada asterisk karakterleri kullanılarak yapılan gösterimin amacı arkanızdan birinin bakıp şifrenizi öğrenmemesidir. Bu özellikle internet kafe, ofis, okul gibi alanlarda oldukça faydalı olur. Fakat bu gösterimin getirdiği görsellik dışında bir güvenliği bulunmaz.

Nitekim ben de küçük bir araçla şifreyi kolayca VPN yazılımından çektim. Ardından hem bu şekilde şifrelerinizin ne kadar kolay bulunabileceği belli olsunda fazla güvenmeyin diye hem de lazım olursa şifrelerinizi bu şekilde öğrenin diye kısa bir rehber hazırladım.

Yıldız yada nokta ile gizlenen şifreler nasıl öğrenilir?

000074-02-01

Şifresini öğrenmek istediğimiz yazılımı çalıştırıyoruz. Ben anlatımda AirVPN yazılımını kullanıyorum. Gördüğünüz gibi hatırla seçeneği aktif edildiğinden şifre kaydedilmiş ve yıldız sembolüyle gösteriliyor.

000074-02-02

BulletsPassView yazılımı yönetici olarak çalıştırıyoruz.

000074-02-03-bulletspassview

Yazılım açılır açılmaz şifreyi buluyor ve "Password" sütununda gösteriyor. Şifremiz "password" imiş. Şifreyi öğrenmek herhalde daha kolay olamazdı.

Leave a Reply