Youtube’da rahatsız edici açıklama kutuları nasıl kaldırılır?

Youtube, videoların üzerine ek açıklamalar yerleştirilmesine izin veriyor. (Bunların ingilizce adı “annotations“, Türkçemize ek açıklamalar olarak çevrilmiş ama konuşma balonları yada metin kutuları da uygun olurmuş) Bu notlar özünde faydalı. Mesela videoda hatalı söylediğiniz bir şeyi sonradan düzeltmek için küçük bir bilgilendirme notu eklemek yada adı geçen bir web sitesine link vermek için kullanılabiliyor.

Sorun şu ki bazı yayıncılar bu bilgilendirme kutucuklarını abartıyor ve videoyu neredeyse izlenemeyecek hale getiriyor. Uyarıları elle tek tek kapatmak mümkün ama zaman kaybettiriyor ve videonun devamında yeni notların açılmasını engellemiyor.

Ben bu rahatsız edici uyarıları komple kapatmayı tercih ediyorum. Eğer siz de kapatmak isterseniz birkaç değişik şekilde bunu yapabilirsiniz.

Mozilla Firefox tarayıcıda Youtube açıklama kutularının kaldırılması

Firefox’un binlerce eklentiye sahip müthiş bir kütüphanesi var. Elbette bu iş için hazırlanmış bir iki eklenti de bulabiliyoruz.

Youtube’da video üzerinde çıkan yazıları kaldırmak için ilk önereceğim eklenti YouTube – Disable Annotations. Eklenti tamamen kur ve unut tarzı çalışıyor. Sizin herhangi bir ayar yapmanıza gerek yok. Rahatsız edilmeden videolarınızı izleyebiliyorsunuz.

Youtube uyarılarını kapatmak için önereceğim ikinci eklenti CleanTube. Eklentinin yaptığı iş adıyla çok uyumlu; Youtube’u temizlemek. Yüklediğinizde, video tanımları, yorumlar, sidebar, uyarılar, reklamlar gizleniyor. Temiz bir Youtube arayüzü görüyorsunuz. Eğer sizin amacınız sadece konuşma balonlarını kaldırmak ise, diğer seçenekleri tekrar aktif edebiliyorsunuz.

Firefox için Youtube Center eklentisi ile Youtube bildirimlerini kapatabilirsiniz.

Firefox için Youtube Center eklentisi ile Youtube bildirimlerini kapatabilirsiniz.

Eğer açıklama kutularını kaldırmaktan daha fazlasını yapmak istiyorsanız YouTube Center size yardımcı olabilecek bir diğer eklenti. YouTube Center ile birçok görünüm ayarını değiştirebilirsiniz. Eklenti varsayılanda uyarıları kaldırmıyor ama ayarlardan bu seçeneği bulup aktif etmek mümkün.

Google Chrome tarayıcıda Youtube açıklama kutularının kaldırılması

Chrome tabanlı tarayıcılarda rahatsız edici konuşma balonlarını kaldırmak için önereceğim eklenti Bye Bye Annotations. Tek bir işe yarıyor o da istenmeyen uyarı kutularını kapatmak.

ImprovedTube – YouTube Extension000030-01-03-improvedtube-chrome-extension-annotations-hidden biraz daha ileriye giderek, Youtube ekranında istemediğiniz diğer bölümleri de kaldırabiliyor. CleanTube’nın Chrome için karşılığı diyebiliriz. Benzer bir işi yapan alternatif bir eklenti UsefulTube. Her iki eklentide de, konuşma kutucukları varsayılanda gösteriliyor. Eklenti ayarlarından kapatmalısınız.

Eğer hem konuşma balonlarını kaldırmak hem de çok daha fazla Youtube özelleştirmesi yapmak istiyorsanız önerim Magic Actions for YouTube olabilir. Bu eklenti ile Youtube’u neredeyse AdanZye değiştirmek mümkün.

(Burada bir ek bilgi daha vermek istiyorum. Bahsettiğim eklentilerden Bye Bye Annotations ve ImprovedTube – YouTube Extension sadece Youtube sayfalasına erişim izni isterken, UsefulTube ve Magic Actions for YouTube tüm web sitelerine erişim izni kullanıyor. Kişisel mahremiyetiniz için ilk iki eklentiyi kullanmanız daha iyi olabilir.)

Userscript kullanarak Youtube açıklama kutularının kaldırılması

Userscript’ler çok popüler değil ve sınırlı bir kesimin tercihi. Kullanıcılar daha çok eklentileri tercih ediyor. Fakat siz tercihinizi userscriptlerden yana yapacaksanız, Youtube açıklamalarını kaldırmak için kullanabileceğiniz eklenti; YouTube Center

Youtube ve video player ayarlarından ek açıklamalar’ın kapatılması

İsterseniz rahatsız edici ek açıklamaları Youtube üzerinden direkt kapatabilirsiniz. Bunun için Youtube hesap ayarlarına giriş yapmalı ve oynatma bölümünden “Videolarda ek açıklamalar, kanal tanıtımları ve etkileşimli kartlar göster” özelliğini pasif hale getirmelisiniz.

000030-01-04-youtube-hesap-ayarlari-ek-aciklamalar-kapali

Bu şekilde yapıldığında konuşma balonları sadece siz siteye login olduğunuzda görünmez. Videoları giriş yapmadan görüntülemeye çalışırsanız, uyarılar görüntülenmeye devam edecektir.

000030-01-04-youtube-player-ek-aciklamalar-kapaliİsterseniz Youtube Player üzerinden de rahatsız edici uyarıları kaldırmak mümkün. Bu belkide ilk tercih edilecek yöntem olabilir ancak tarayıcınızın çerezlerini temizlediğinizde tekrar ayarlamak zorunda kalacağınızdan sürekli uğraşmamak için tarayıcınıza bir eklenti kurmayı tercih edebilirsiniz.

Eklenti yönünden pek te zengin olmayan Internet Explorer için ise bu metodu kullanmak en iyisi.

Diğer Tarayıcılar Hakkında;

Firefox tabanlı (Palemoon, Waterfox, Cyberfox) ve Chrome tabanlı (SRWare Iron) diğer tarayıcılarda, verdiğim eklentileri kullanmanız mümkün. Opera tarayıcıda isterseniz Download Chrome Extension eklentisini kullanarak Chrome eklentilerini kullanabilirsiniz. Opera kütüphanesinde bu iş için hazırlanmış eklentiler de ayrıca bulunmaktadır: Magic Actions for YouTube, SmartVideo For YouTube

Leave a Reply