ZenCache Pro: WordPress için premium cache eklentisi

WordPress’te yüklemesen olmaz dediğim eklentilerden biri cache eklentisidir. Konunun öneminden dolayı daha birkaç gün önce cache nedir, en iyi cache eklentileri nelerdir? başlıklı bir yazı hazırlamış, premium cache eklentileri içinde ZenCache Pro‘nun en çok hoşuma giden eklenti olduğunu söylemiştim.

Ürünü yazının hemen ardından satın aldım. Merak edenlere faydalı olur ümidiyle, bu yazıda da kısaca tanıtıp nasıl alınır, nasıl kullanılır anlatıp deneyimlerimi paylaşacağım.

“ZenCache Pro” nedir?

ZenCache Pro, WebSharks tarafından geliştirilen premium caching eklentisidir. Eski adıyla QuickCache olarak bilinir. Eklenti, WordPress’in php, sql çalıştırarak ürettiği HTML sayfalarını hafızaya alıyor, talep olduğunda tekrar php, sql çalıştırmadan, ziyaretçiye gönderiyor. Dolayısıyla sitenizi hızlandırmış oluyor. (Daha fazlası için: Cache eklentileri nasıl çalışır?)

Ürünün, ZenCache Lite adında ücretsiz bir versiyonu var. Aslında bahsettiğimiz caching işlemini Pro sürümü ile aynı kalitede yapabiliyor. Kolay kullanımlı, çok güzel bir eklenti. Değiştirmesi keyfe bağlı olan 8 ayarı (özelliği) bulunuyor. Eğer ZenCache Pro sürümüne terfi ederseniz, bunların yanına 10 yeni ayar (özellik) daha geliyor. Para verdiğiniz şey de işte bu ek özellikler oluyor.

Pro özelliklerini ZenCache Lite kullanırken, ayar ekranında sağ üst köşedeki “Preview Pro Features” linkine tıklayarak öğrenebiliyoruz. Linke tıkladığımızda karşımıza, premium ile gelecek modüllerin önizlemesi geliyor. Şöyle bir göz attığımızda çoğunun pek de kullanmayacağımız ekstralar olduğunu anlıyoruz. Fakat birkaç özellik kritik;

  • Pro sürümde, cache prosedüründen hariç tutmak istediğiniz sayfaları, kuralları daha iyi yönetebiliyorsunuz.
  • HTML, Javascript, CSS birleştirme ve sıkıştırma ile tarayıcıya gönderdiğiniz sayfa boyutunu düşürebiliyorsunuz.
  • CDN integrasyonu yapabiliyorsunuz.
  • Kullanıcı ziyaretine ihtiyaç kalmadan cache hafızasını otomatik olarak oluşturabiliyorsunuz.
  • Admin çubuğuna eklenen cache temizleme simgesinden, hafızayı boşaltabiliyorsunuz.

Bunlar sizin için önemliyse, ZenCache Pro’ya 39$ vermeye değiyor. Önemli değilse, para ödemek için bir sebep yok. Tabi işin birde geliştiriciyi destekleme motive etme tarafı var. Eğer yeterli bağış toplanamazsa yada Pro ürün satılamazsa bir gün Lite sürümün ölmesi de söz konusu olabilir. Sonuçta WP geliştiricilerinin de karnını doyurması gerekir.

ZenCache Pro nasıl satın alınır?

Şimdi adım adım ürünü nasıl satın alıyoruz, ona bakalım;

0001270201

ZenCache Prices sayfasından ürünü bulup "Checkout Now" linkine tıklıyoruz.

0001270202

Varsa kupon kodunu giriyoruz. Adımızı, email adresimizi, kullanıcı adımızı, şifremizi yazıyoruz.

0001270203

Zencache Pro eklentisini kullanacağımız blogun adını girip "[+] Add Billing Method" linkine tıklıyoruz.

0001270204

Kredi kartı numaramızı, Son kullanma tarihini ve CVC kodunu girip Add 39$ butonuna tıklıyoruz.

0001270205

"Submit Form" butonuna tıklıyoruz.

0001270206

İşlem tamamlanıyor. Zencache Pro'yuı indirmek için "login" linkine tıklıyoruz.

0001270207

Az önce kayıt olduğumuz kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapıyoruz.

0001270208

Zencache Pro indirme linki karşımıza geliyor. Ürünü buradan indirip WordPress'e upload ederek kuruyoruz.

ZenCache Pro nasıl kullanılır?

Eklentiyi satın almak kolay, kullanmak daha da kolay. Diğer karışık caching eklentilerinin aksine, sizden birşeyler öğrenmeniz beklenmiyor, tek bir ayarı aktif edip gerisini ona bırakmanız isteniyor. Zaten eklentinin en büyük iddiası kolaylığı. Sloganı; “inspired by simplicity”.

0001270301

2 adımda kullanım fotoğraftaki gibi. Eklentinin ana işlevi böyle aktif ediliyor. Normalde başka bir ayarı değiştirmenize gerek yok. Fakat Pro sürümünü tam kapasite kullanabilmek için bir iki küçük ayar yapmak gerekiyor.

Fotoğrafta göreceğiniz üzere, özelliklerle ilgili tüm bilmeniz gerekenler, açıkça anlatılmış. Müdahale etmek istediğiniz ayara ilişkin açıklamayı okuyorsunuz, ardından özelliği isterseniz açıyorsunuz isterseniz kapalı konumda bırakıyorsunuz. Böylece bir hata yapıp siteye zarar vermiyorsunuz.

0001270302

Yaptığınız plugin ayarları ZenCache tarafından korunuyor. Eklentiyi kaldırsanız bile ayarlar kaybolmuyor. Fakat isterseniz, “Yes, uninstall (completely erase) ZenCache on plugin deletion” konumuna getirerek bu davranışı değiştirebiliyorsunuz.

0001270303

Normalde hafızaya alınan her sayfa 7 gün saklanıyor. 7 günün ardından otomatik olarak siliniyor. Sayfayı yeni bir ziyaretçi ziyaret ettiğinde, cache oluşturma işlemi tekrarlanıyor.

Tabi siz sayfayı (yada blog yazısını) değiştirirseniz, yada birisi yorum yaparsa 7 gün dolmadan silme işlemi otomatik olarak yapılıyor. Böylece sayfa eski kalmamış oluyor. Bu işlem istenirse herhangi bir zaman periyodunda olacak şekilde değiştirilebiliyor. (30 saniye, 1 saat, 6 ay, 10 yıl …vb)

0001270304-zencache-pro-auto-cache-engine

Birde en önemli Pro özelliklerinden Auto-Cache’ye bakalım. Bildiğiniz gibi normalde bir sayfanın hafızaya alınması için, önce birisi tarafından ziyaret edilmesi gerekir. Bu yüzden sayfayı ilk ziyaret eden, yavaşlık yaşar. Ardından gelen ziyaretçiler ise, daha hızlı erişir.

Auto-cache engine, burada aslında ilk ziyaretçi rolünü oynuyor. Aktif ederseniz, belleğe alınmamış sayfaları ziyaret ediyor, otomatik olarak bellekliyor. Böylece sayfayı ziyaret eden ilk kullanıcı da hız düşüklüğü yaşamıyor.

0001270305-zencache-pro-html-compression

HTML compression bölümü ise, oluşturulan HTML, JS, CSS çıktılarının sıkıştırılması için var. Fotoğraftaki gibi ayarlarsanız, sayfa boyutlarınız düşüyor. Google Pagespeed testinde gördüğünüz minification uyarılarını almıyorsunuz, puanınız yükseliyor. Tabi dolaylı yoldan SEO skorunuz da artıyor!

0001270306-zencache-gzip-compression

Son olarak gzip sıkıştırması için verilen kodları alıp .htaccess dosyanıza kopyalamanız tavsiye ediliyor. Nedense ZenCache bu işi bize bırakmış. Aslında aşağıdaki kodları da eklerseniz, tarayıcı önbellekme de açılır ve Google Pagespeed puanınız biraz daha yükselir.


<FilesMatch "\.(ico|pdf|flv|jpg|jpeg|png|gif|js|css|swf|x-html|css|xml|js|woff|ttf|svg|eot)(\.gz)?$">
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresDefault A0
ExpiresByType image/gif A2592000
ExpiresByType image/png A2592000
ExpiresByType image/jpg A2592000
ExpiresByType image/jpeg A2592000
ExpiresByType image/ico A2592000
ExpiresByType text/css A2592000
ExpiresByType text/javascript A2592000
ExpiresByType application/javascript A2592000
</IfModule>
<IfModule mod_headers.c>
Header set Expires "max-age=2592000, public"
Header unset ETag
Header set Connection keep-alive
</IfModule>
FileETag None
</FilesMatch>

Bunun dışında 11 modül daha var. Mesela 404 hata sayfaları bellekte saklansın mı, saklanmasın mı gibi ayarları yapabiliyorsunuz. İhtiyacınız olur mu, gerçekten tartışılır. Geri kalanlar biraz daha kısıtlı kullanıcı grubuna hitap eden, ayar gruplarıdır. Detaylı bilgileri zencache.com adresinde bulabilirsiniz. Destek sistemi de gerçekten çalışıyor. Soru sorup cevap bekleyebilirsiniz. Ben sorduğum bir soruya 24 saat sonunda cevap alabildim.

ZenCache Pro incelemesi: nasıl, tavsiye eder misiniz?

Eklentinin özellikleri ve kullanımı bu şekildeydi. Peki nasıl bir deneyim yaşatıyor, onu da anlatarak konuyu kapatalım.

Açıkçası birçok cache eklentisini denemiş, gerek arayüz gerekse kullanım kolaylığı olarak en çok ZenCache Pro’yu beğenmiştim. Fakat cache anlamında hemen her alternatif eklenti aynı kalitede çalışıyor. O yüzden illa satın alın dedirtecek birşey yok.

Ben “HTML, Javascript, CSS birleştirme ve sıkıştırma (minification)” ile “Auto-Cache” özelliklerinden dolayı ürünün Pro sürümüne geçtim. Normalde minification tehlikeli bir operasyondur, sorunlara neden olur. ZenCache’de böyle problemler yaşamadım. Auto-Cache dediğimiz sistem de iyi çalıştı. Dolayısıyla üründen memnun kaldım.

Öte yandan bunlar dert değil, ücretsiz halledilir diyenlere de birşey diyemem. Mesela, ZenCache Pro almak yerine WP Super Cache+Autoptimize ikilisini de kullanabilirsiniz. Muhtemelen aynı sonucu alırsınız.

Sonuçta bunlar kişisel tercihdir. Ben 2 farklı eklenti kullanmak istemedim, bu işin bir kerede halledilmesini daha uygun buldum. ZenCache Lite ürününü beğendiğimden, Pro sürümüne terfi ettim.

Bu nedenle cache eklentisine para vermem diyenlere birşey demiyorum. Fakat eğer premium eklentilere bakıyorsanız, ZenCache ürününü muhakkak değerlendirmenizi tavsiye ediyorum.

One Response

  1. Mustafa January 12, 2016

Leave a Reply